Bezpieczna jazda

szkolenie bezpiecznej jazdy

Celem zajęć jest poprawa umiejętności prowadzenia samochodu oraz rozwinięcie świadomości dotyczącej zagrożeń w ruchu drogowym. Szkolenie z bezpiecznej jazdy dedykowane jest dla wszystkich kierowców niezależnie od doświadczenia za kółkiem. Realizujemy moduły szkoleniowe na wszystkie kategorie prawa jazdy. Kurs bezpiecznej jazdy składa się z dwóch poziomów na każdą kategorię pojazdów. Oferujemy podstawowe i zaawansowane szkolenie z bezpiecznej jazdy. Zajęcia składają się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Szkolenie z bezpiecznej jazdy realizowane jest na zamkniętym obiekcie. Autorski program szkoleniowy opracowany przez naszych trenerów jest całkowicie bezpieczny dla uczestników, samochodów i infrastruktury. Każdorazowo dopasowujemy program szkolenia do predyspozycji kierowców, charakteru pracy, oczekiwań klientów oraz możliwości samochodów. Kursanci stopniowo przyswajają wiedzę, a kurs bezpiecznej jazdy jest bodźcem i inspiracją do zmiany przyzwyczajeń kierowców.

Zajęcia realizujemy przy wykorzystaniu innowacyjnego projektu jakim jest mobilna płyta poślizgowa. Pierwsza i jedyna w środkowej Europie nawodniona płyta o powierzchni 50 x 6 metrów. Dzięki niej możliwe jest szkolenie na terenie firmy lub w jej bezpośrednim pobliżu - wystarczy parking lub plac manewrowy. Specjalna nawierzchnia powoduje poślizg pojazdu przy prędkości 30 km/h. W miejscach o ograniczonym terenie wykorzystujemy specjalne opony poślizgowe. Opona poślizgowa ogranicza przyczepność do nawierzchni i powoduje poślizg przy stosunkowo niskiej prędkości. Przy współpracy z firmą oponiarską stworzyliśmy i opatentowaliśmy pierwszą oponę poślizgową na świecie. Szkolenie bezpiecznej jazdy wykorzystujące opony poślizgowe umożliwia trening kontroli nad poślizgiem podsterownym, nadsterownym oraz czterokołowym. Trening bezpiecznej jazdy odbywa się przy niewielkich prędkościach oraz pod okiem doświadczonych instruktorów. Organizujemy największe szkolenia transportowe i motoryzacyjne w kraju. Szkolenie bezpiecznej jazdy realizowane jest podczas zajęć grupowych. Czas szkolenia uzależniony jest od liczby uczestników, programu oraz miejsca. W Poniżej przedstawiamy przykładowy program szkolenia bezpiecznej jazdy.

Podstawowe szkolenie bezpiecznej jazdy

Zajęcia teoretyczne:

1. Pozycja za kierownicą.

2. Operowanie kołem kierownicy.

3. Optymalizacja toru jazdy.

4. Prędkość bezpieczna i prędkość graniczna.

5. Rodzaje poślizgów.

6. Systemy bezpieczeństwa w pojazdach.

kurs bezpiecznej jazdy

Zajęcia praktyczne:

1. Prawidłowa pozycja za kierownicą, symulator zderzeń, symulator dachowania, alkogogle. Kursant poznaje tajniki właściwego przygotowania się do jazdy, a następnie w bezpiecznych warunkach doświadcza zjawiska zderzenia, dachowania oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

2. Jazda szosowa. Kierowca pokonuje wyznaczony odcinek drogi wykorzystując odpowiednie techniki skrętu kierownicą (skręt manewrowy, kartingowy i szosowy) oraz optymalizując tor jazdy z zachowaniem odpowiedniej płynności przejazdu.

3. Test linii. Adept szkolenia nabywa umiejętności efektywnego i szybkiego operowania kołem kierownicy wykorzystując technikę skrętu manewrowego.

4. Slalom. Prawidłowe operowanie kołem kierownicy, taktyka doboru odpowiedniego toru jazdy, prawidłowa praca pedałem przyspieszenia.

5. Zryw hamowanie. Zadanie realizowane jest w formie rywalizacji w równoległym wyścigu kierowców, polega na efektywnym starcie i jak najszybszym zatrzymaniu pojazdu na danym odcinku drogi.

6. Sprawdzenie drogi hamowania na śliskim. Uczestnik szkolenia porównuje drogę hamowania z różnych prędkości oraz jej wpływ na proces zatrzymania pojazdu.

7. Hamowanie awaryjne w zakręcie. Zadanie realizowane jest na śliskiej nawierzchni, polega na awaryjnym hamowaniu na łuku drogi i utrzymaniu prawidłowego toru jazdy z systemem ABS i bez niego.

Zaawansowane szkolenie bezpiecznej jazdy

Bezpieczna jazda na płycie poślizgowej

Zajęcia teoretyczne:

1. Budowa i charakterystyka opon.

2. Tor jazdy pokonywanie sekcji zakrętów.

3. Podsterowność i nadsterowność – wywoływanie i przeciwdziałanie.

4. Hamowanie – technika hamowania, najczęściej popełniane błędy, droga hamowania.

5. Zjawiska niebezpieczne i nietypowe na drogach.

Zajęcia praktyczne:

1. Slalom o zmiennej nawierzchni. Przejazd przez slalom przechodzący z przyczepnej nawierzchni w śliską i odwrotnie z pomiarem czasu.

2. Omijanie przeszkody. Przejazd obok przeszkody pojawiającej się na drodze z hamowaniem i bez niego oraz powrót na zadany tor jazdy.

3. Awaryjna zmiana pasa ruchu. Ćwiczenie polega na nagłej zmianie pasa, przeciwdziałaniu poślizgu i powrót na dotychczasowy tor jazdy z systemem ESP i bez systemu.

4. Pokonywanie zakrętu o kącie 180 stopni. Wykorzystanie odpowiedniej taktyki i toru jazdy, zbliżenie się do prędkości granicznej pokonania zakrętu (każdy z uczestników próbuje pokonać zakręt z możliwie najwyższą prędkością).

5. Podsterowność i nadsterowność. Jazda po okręgu o zmiennej przyczepności nawierzchni powodująca wywoływanie zjawiska poślizgu przedniej i tylnej osi.

6. Zjawisko nadsterowności. Wywoływanie oraz przeciwdziałanie poślizgu osi tylnej, trening odpowiedniego operowania kierownicą i zakładania tzw. „kontry”..

7. Zawracanie na śliskiej nawierzchni. Wykonanie nawrotu przy wykorzystaniu balansu masy pojazdu na płycie poślizgowej.

8. Obrót o 360 stopni tzw. Aaltonen. Wykonanie pełnego obrotu pojazdem i dalsza kontynuacja jazdy.